W CO SIĘ UBRAĆ DO WIELICZKI? 10046

Bez względu na to czy wybieramy się na wyjazd służbowy, z przyjaciółmi, czy z rodziną – wybór odpowiedniego stroju w tej sytuacji jest kluczowy. Nie chcemy przecież zepsuć sobie wycieczki na przykład źle dobranymi butami, co może skończyć się niefortunnym wypadkiem na śliskiej powierzchni wyrobiska kopalni. Jeśli oprócz zwiedzania kopalni planujemy dalsze zwiedzanie malowniczych terenów małopolskich, przed wyjazdem warto sprawdzić pogodę, by uniknąć niechcianych niespodzianek. O ile w podziemiach kopalni panuje stała temperatura oscylująca pomiędzy 13-14°C, tak poza nią może nas zastać upał, bądź mróz.

W CO SIĘ UBRAĆ NA WYCIECZKĘ DO WIELICZKI?

Jak wiadomo pogoda zmienną jest i lubi płatać figle, dlatego dobrze jest się zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju anomaliami pogodowymi. Dobrym sposobem w tej sytuacji może być ubiór „na cebulkę”. Najczęściej spotykamy się z trzema niezależnymi warstwami, które dają nam możliwość sprawnej reakcji na zmieniające się wokół nas warunki pogodowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić sobie pełen komfort termiczny, tak, by nic nie odwodziło naszych myśli od tematu przewodniego wycieczki – czyli zwiedzania.

UBIÓR LETNI DO WIELICZKI

W ciepłej porze roku możemy zdecydować się na nieco lżejszą opcję „cebulki”. Na pierwszą z warstw składa się bielizna, która bez wątpienia powinna być elastyczna i oddychająca. Dla kobiet wygodną alternatywą może być sportowy biustonosz. Na kolejną warstwę zwaną izolacyjną, składają się koszulka i legginsy, w których po wyjściu z kopalni nie powinno być nam gorąco. Ostatnia zewnętrzna warstwa, która wewnątrz może się nie przydać, ochroni nas przed zimnem i wilgocią w kopalni. Tu może być to sportowy polar lub bluza z kapturem typu stretch.

UBIÓR JESIENNO-ZIMOWY DO WIELICZKI

W jesienno-zimowej porze roku dodatkowo możemy ubrać odzież termoaktywną – legginsy (kalesony) oraz przylegającą do ciała koszulkę z długim rękawem. W pierwszej warstwie poleca się odzież z domieszkami wełny „merino”, jedwabiu i innych syntetycznych materiałów, które dadzą oddychać naszej skórze. Środkowa, zimowa warstwa będzie się składała z grubszych golfów i swetrów, na dole z ocieplanych softshellowych spodni. Trzecia i ostatnia warstwa – zewnętrzna, ma za zadanie chronić nas przed niepożądanym działaniem sił natury, takimi jak deszcz czy wiatr. Zimą możemy wybierać między ocieplaną kurtką puchową czy też przeciwdeszczową, która zawiera w składzie GORE TEX®

PAMIĘTAJ O STOSOWNYM UBIORZE NA SZLAK PIELGRZYMKOWY

W kopalni soli w Wieliczce możemy wyodrębnić dwie trasy zwiedzania – pierwszą o charakterze pielgrzymkowym i drugą nastawioną na rekreację, czyli turystyczną.

Wybierając trasę o charakterze sakralnym powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nasz ubiór powinien być nieco bardziej elegancki. Nie ma sensu męczyć się w niewygodnych butach czy koszuli, powinniśmy sięgnąć po eleganckie a zarazem wygodne elementy ubioru. Dobrą alternatywą dla sportowej kurtki może być trencz. Ten prosty płaszcz będzie pasował zarówno do sportowych butów jak i swetra, jednocześnie nie narażając nas na zmarznięcie.

Przy trasie turystycznej nie będziemy mieli tego typu problemów. Tutaj liczy się tylko i wyłącznie nasza wygoda.

BUTY SPORTOWE CZY OUTDOOROWE?

odpowiednie buty do wieliczki

Buty bez wątpienia są jedną z ważniejszych części ubioru podczas wycieczki. Warto jest ubrać coś co zapewni nam wygodę i uchroni przed upadkiem w mokrych korytarzach kopalni. Zwiedzanie trwa około trzech godzin, dlatego trzeba przemyśleć tę kwestię, by złym doborem obuwia nie zepsuć sobie wyprawy. Najlepszym rozwiązaniem będą buty outdoorowe, które dzielą się na turystyczne i hikingowe. Te pierwsze będą lżejsze i bardziej elastyczne, jednak but hikingowy jest bardziej przyczepny i stabilny, co w kopalni będzie wielkim atutem, bo zapewni nam bezpieczeństwo.

Bez względu na to, na jaki typ buta się zdecydujemy – głównym kryterium powinien być materiał, z którego są wykonane. Po co nam buty, w których w pierwszej lepszej kałuży zmoczymy całe stopy?

Jeśli jednak nie posiadamy butów turystycznych ani hikingowych, a nie chcemy robić specjalnie zakupów. Sprawdźmy, czy nie mamy w domu butów trekkingowych, będą one zdecydowanie lepszą alternatywą niż zwykłe adidasy, a mogą się przydać przy zwiedzaniu okolicznych górzystych terenów.

Buty na wycieczkę do Wieliczki muszą być wodoodporne z porządną podeszwą, mocnym szyciem i wentylacją, by zapewnić odpowiedni komfort. Do tego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości skarpety, które pozwolą oddychać stopie.

Most Popular Topics

Editor Picks