Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną 405

Mimo tego, że to nasze kwalifikacje i umiejętności stanowią podstawę w do zatrudnienia, strój, w którym pojawimy się na rozmowie kwalifikacyjnej, wiele o nas mówi. Pracodawca stosuje zasadę „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Twoim zadaniem jest przekonanie go, że jesteś nie tylko doświadczonym pracownikiem, ale również godną osobą do reprezentowania jego firmy. Dlatego podczas kompletowania stroju postaraj się kierować zasadą, że lepiej być ubranym zbyt elegancko, niż za bardzo na luzie.

Rozmowa kwalifikacyjna – strój damski

To co na siebie założymy powinno zależeć od tego na jakie stanowisko chcemy aplikować. Przed wybraniem konkretnych elementów z garderoby, zrób rozpoznanie na temat tego jaki dress code panuje w danej firmie. Duże korporacje przestrzegają regulaminu związanego ze strojem biznesowym, więc w tym przypadku odsyłamy do biurowy dress code. Oprócz klasycznego wyboru jakim może być sukienka, kobieta udająca się na rozmowę o pracę do biura może zdecydować się na:

  • garsonkę – damska wersja klasycznego garnituru. Spódnica, marynarka i do tego koszula lub bluzka. Nie zapomnij o obcasach, które wysmuklą i wydłużą twoją sylwetkę.
  • koszulę i spódnicę – elegancja sama w sobie. Dobrze skrojona spódnica w towarzystwie koszuli z materiału takie jak jedwab lub organza nada szyku całej stylizacji.
  • garnitur – od kilku sezonów modny strój nie tylko do pracy, ale również na spotkania ze znajomymi. Dobierz do niego gładką koszulę i delikatną biżuterię, a z pewnością zwrócisz na siebie uwagę.

A co ubrać, gdy nasza rozmowa o pracę odbywa się w start-upie? Firmy te najczęściej charakteryzują się luźnym podejściem do stroju i nie obowiązują w nim konkretne zasady, które należy przestrzegać. No chyba, że dobrego gustu. Mimo tego, że twój przyszły pracodawca może przywitać cię w trampkach i dżinsach, nie kieruj się tymi wytycznymi podczas wyboru własnej stylizacji. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie elegancki strój. Pokażesz w ten sposób szacunek do pracodawcy i firmy. Strój ten może być odebrany jako znak, że zależy ci na tym stanowisku.

Rozmowa kwalifikacyjna – strój męski

Tak samo jak w przypadku pań, szczególnie polecamy strój formalny. Świetnym rozwiązaniem, który zawsze się sprawdzi będzie dobrze skrojony garnitur, który niezależnie od stanowiska pokaże, że zależy ci na tej pracy. Przed ubraniem go sprawdź, czy jest czysty i nie ma nigdzie zagnieceń. Nie ma nic gorszego niż niechlujny strój. Do garnituru dobierz krawat, jest to zdecydowanie symbol profesjonalizmu. Może wydawać się to zabawną regułą, ale nie zapomnij o skarpetkach w czarnym kolorze.

Niezależnie od tego do jakiego miejsca udajemy się na rozmowę kwalifikacyjną, nasz strój powinien być komfortowy. Prezes banku, kierowniczka w korporacji lub szef danego biura z pewnością zwrócą uwagę, gdy będziesz się wiercić na krześle w za małej koszuli lub niewygodnych butach.

Most Popular Topics

Editor Picks