Jak się ubrać na spływ kajakowy? 511

Wypad na kajaki może stać się bardzo przyjemną formą spędzania wolnego czasu, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować, tak by żadne warunki atmosferyczne nie popsuły nam świetnej zabawy. Wybierając strój kieruj się również zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony” – wywrotki lub przemoknięcia to powszechne zjawisko podczas spływu kajakowego.

Jaki strój na kajaki?

Kajakowa stylizacja powinna przede wszystkim być dobrana pod obecną temperaturę oraz pogodę. Pogoda lubi płatać figle, dlatego dobrze jest mieć na względzie to, że w każdej chwili może ulec zmianie. Lekki polar lub wiatrówka nie zajmują dużo miejsca, a mogą stać się bardzo przydatne podczas nagłego załamania pogody. Kompletując zestaw na kajaki skup się na tym, by ubrania:

  • Nie krępowały ruchów – wiosłowanie samo w sobie bywa męczące, a co dopiero, gdy wpadniesz do wody i musisz dopłynąć do pobliskiego brzegu, zatem nylonowa bluzeczka i jeansy odpadają.
  • Były „wodoodporne” – spływ kajakowy to nie rewia mody, dlatego postaw na sportowy komplet, w którym poczujesz się komfortowo i wygodnie.
  • Stanowiły warstwy – nie bez kozery można użyć tutaj zwrotu „ubrać się na cebulkę”. Im więcej warstw na sobie masz, tym lepiej. W każdej chwili możesz ubrać dodatkową bluzę lub zdjąć koszulkę z długim rękawem.
  • Równie ważnym co pozostałe punkty, ważne jest zabranie ze sobą drugiego kompletu ubrań. Nie zakładaj z góry, że coś może się stać, jednak pamiętaj, że o wywrotkę nie trzeba mocno się starać.

Kamizelka to podstawa

Kajakarstwo zawodowe jak i to rekreacyjne wymaga dbania nie tylko o odpowiedni strój, ale przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa kamizelka asekuracyjna lub ratunkowa powinna stanowić podstawę Twojego wyposażenia. Nawet na spokojnej rzecze, kajak może się przewrócić w każdej chwili, a Ty mimo świetnych umiejętności pływackich, możesz mieć problem z dopłynięciem do celu.

Buty dla kajakarza

Obuwie jest równie ważne jak reszta stroju. Dopasuj je do pogody, tak by czuć się komfortowo niezależnie od tego, czy na dworze będzie upał, czy zimny deszcz. Podczas gorącego dnia w zupełności wystarczą sandałki. Wybierasz się w jesienny dzień na kajaki? Sportowe buty i ciepłe skarpetki to podstawa. Zimowe kajakarstwo wymaga specjalistycznego sprzętu, w tym również neoprenowych butów i skarpetek zapewniających stopom ciepło i suchość.

Most Popular Topics

Editor Picks