Jak się ubrać w góry? 435

O pogodzie w górach można powiedzieć tylko jedno. Jest nieprzewidywalna. Wybierając się na wycieczkę w góry musimy przygotować się na każdą ewentualność. Strój powinien być dostosowany do konkretnej pory roku oraz aktywności przez nas wykonywanej.

Niezależnie od pory roku pamiętaj, by ubierać na siebie trzy warstwy (cieńsze bądź grubsze w zależności od pogody). W ich skład wchodzi warstwa wewnętrzna (bielizna termoaktywna), warstwa docieplająca oraz warstwa zewnętrzna. Sam wypad w góry jest już nie lada wyczynem, który może przysporzyć nam wielu wrażeń, dlatego zaoszczędźmy sobie stresu związanego ze źle dobranym ubiorem.

Warstwa wewnętrzna – bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna stanowi podstawę stroju w góry. Ma ona za zadanie odprowadzać wilgo oraz utrzymywać stałą temperaturę ciała, co jest bardzo ważnym elementem ubioru w zimne dni. Termoaktywna bielizna chroni nasze ciało przed wychłodzeniem i przed ewentualnymi skutkami jakimi może być przeziębienie. Do tego typu ubioru zaliczyć można koszulki, spodenki oraz kalesony. Ubrania i bielizna termoaktywna powinny być wykonane z jak najlepszych materiałów. Wełna merino skutecznie odprowadza wilgoć oraz utrzymuje temperaturę. Ważne by tego typu ubiór miał w sobie dodatek syntetyczny, który zapewni szybkie wysychanie materiału.

Warstwa środkowa – docieplająca

Głównym zadaniem warstwy docieplającej jest utrzymanie ciepła oraz odprowadzenie pary wodnej przy wytężonym ruchu. Niezależnie od tego, czy obecnie mamy wiosnę, czy jesień, w górach każda pora roku może być zimna. Twoją warstwą docieplającą może być ciepła bluza lub polar damski lub męski. Ubrania mające służyć jako środkowa warstwa są wykonane z syntetycznych materiałów, które zapewniają skuteczną izolację termiczną.

Warstwa zewnętrzna

Stanowi bezpośrednią ochronę przed zimnem, śniegiem lub deszczem. Możemy podzielić ją na kilka kategorii ze względu na użytkowość:

  • Softshell – lekka i cienka kurtka, której głównym zadaniem jest ochrona przed wiatrem. Przyda się szczególnie latem, gdyż można ją szybko zdjąć i schować do plecaka. Softshell występuje w kilku wersjach – przeciwdeszczowa, membrana z ocieplającą warstwą.
  • Kurtka ocieplana – przede wszystkim posiada warstwę ocieplaną oraz membranę chroniącą przed deszczem i śniegiem. Nazywana inaczej hardshellem, sprawdzi się w trudnych, górskich warunkach, gdzie panują niskie temperatury.
  • Kurtka puchowa – funkcjonalna, bardzo lekka kurtka wypełniona naturalnym gęsim lub kaczym puchem z dodatkiem materiału syntetycznego. Ma on za zadanie odprowadzać wilgoć i zapewniać cyrkulację powietrza. Idealna na niskie temperatury.

Jakie spodnie w góry

Tak samo jak w przypadku bluz, czy kurtek powinny być one dobrane pod aktualną porę roku. Niezależnie od tego, czy wybieramy się latem, czy jesienią potrzebujemy spodni z wytrzymałego materiału. Musimy liczyć się z tym, że w każdej chwili możemy się potknąć i przewrócić lub zahaczyć nogą o skałę lub gałąź. Najlepsze na lato będą spodnie z lekkich i przewiewnych materiałów – krótkie lub długie softshelle. Natomiast zimą i jesienią warto mieć na sobie spodnie typu hardshell z membraną przeciwdeszczową i warstwą ocieplaną.

O czym należy pamiętać

Dobre buty to podstawa każdej wędrówki w góry. Zapomnij o trampkach lub butach do biegania. Jedyne odpowiednie obuwie to górskie bądź trekingowe. Rozmiar oraz stabilna, wyższa podeszwa chroni przed urazami i kontuzją, której łatwi się nabawić podczas nieostrożnej wspinaczki po górskich stokach.

Most Popular Topics

Editor Picks